راهنمای خرید تفنگ بادی

دسته بندی ها :
راهنمای خرید تفنگ بادی

در تفنگ بادی برای شلیک گلوله از فشار هوای ایجاد شده به وسیله پیستونی که با چکاندن ماشه توسط فنری قوی به جلو رانده می‌شود و یا فشار هوای محبوس در کپسول هوا استفاده می‌گردد. قدیمی‌ترین تفنگ بادی مربوط به سال ۱۵۸۰ میلادی بوده که در موزه‌ای در استکهلم نگه­داری می‌شود. امروزه استفاده از تفنگ‌های بادی در سطح وسیعی از مسابقات تیراندازی تا شکار حیوانات بزرگ صورت می­گیرد. این اسلحه در نوع تفنگ و سلاح کمری در دسترس است؛ همچنین تفنگ بی‌بی با امکان شلیک گلوله‌های گرد پلاستیکی در این رده واقع شده است.
در این مقاله، قصد داریم با توضیح ویژگی های مختلف تفنگ های بادی، راهنمای خرید آن ها را به شما ارائه کنیم. چنانچه قصد خرید یکی از این تفنگ ها را دارید، پیشنهاد می کنیم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید تا ضمن کسب اطلاعات کامل درباره آن ها، بتوانید خریدی درست و آگاهانه انجام دهید.

انواع تفنگ از نظر مکانیزم شلیک

به طور کلی از نظر مکانیزم شلیک تفنگ­های بادی به چهار دسته تقسیم­بندی می­شوند که هر کدام ویژگی­ها و خصوصیاتی مخصوص به خود دارند:

1- تفنگ­های فنرپیستون:

همان­طور که از نام این نوع تفنگ مشخص است، شامل یک فنر و پیستون می­باشد؛ به این صورت که یک فنر با قابلیت ارتجاعی بسیار بالا در داخل پیستون تعبیه شده؛ هنگامی که تفنگ مسلح می­گردد، با رانده شدن پیستون به سمت عقب، هوای فشرده داخل آن قرار می­گیرد و پس از چکاندن ماشه فنر آزاد شده و پیستون به سمت جلو حرکت می­نماید و هوای فشرده شده داخل آن که دارای فشاری بالغ بر ۱۵۰ الی ۲۰۰ بار است، به سمت لوله هدایت شده و موجب جابه­جایی ساچمه به داخل لوله می­گردد؛ ساچمه پس از درگیر شدن با خان لوله، سرعت و شتاب می­گیرد و از داخل لوله به بیرون پرتاب می­شود. تفنگ­های فنرپیستون به دلیل ضربه ناشی از فنر و پیستون دارای شوک و اصطلاحاً لگد هستند و نسبت به تفنگ­های دیگر دقت کمتری دارند، البته با بالا بردن وزن تفنگ در بعضی از تفنگ­های فنرپیستون از مقدار شوک این نوع تفنگ­ها کاسته شده است. این تفنگ­ها نباید در مدت زمان طولانی به صورت مسلح نگه­داری شوند، زیرا این کار باعث ضعیف شدن فنر می­شود و از قدرت تفنگ می­کاهد.

مکانیزم مسلح شدن تفنگ­های فنرپیستون به صورت زیر می­باشد:

کمرشکن
اهرم از زیر
اهرم از بغل
۲- تفنگ­های نیتروپیستون (IGT یا Vortex):

مکانیزم و عملکرد تفنگ­های نیتروپیستون دارای شباهت زیادی به تفنگ­های فنرپیستون است؛ با این تفاوت که داخل پیستون از گاز نیتروژن به جای فنر استفاده می­شود؛ با مسلح شدن تفنگ، گاز داخل پیستون فشرده شده و بعد از چکاندن ماشه، این گاز فشرده موجب حرکت پیستون به سمت جلو می­گردد و فشاری بیش از ۱۰۰ بار ایجاد می­نماید. این فشار ساچمه را به داخل لوله هدایت می­کند و پس از درگیری با خان لوله، ساچمه سرعت و شتاب گرفته و به بیرون پرتاب می­گردد. این تفنگ­ها نسبت به تفنگ­های فنرپیستون شوک کمتری دارند، اما مسلح نمودن آن­ها به مراتب به نیروی بیشتری نیاز دارد. دمای پایین در تفنگ­های نیتروپیستون بر قدرت آن­ها تأثیر می­گذارد؛ به همین دلیل در مناطق و فصول سرد سال تا حدودی افت قدرت پیدا می­کنند.

3- تفنگ­های هوا فشرده یا پی سی پی:

تفنگ­های پی سی پی نسل جدید تفنگ­های بادی هستند که آلات متحرک در آن­ها حذف گردیده و از سیلندری با هوای فشرده داخلی بین ۱۵۰ الی ۲۲۰ بار تغذیه می­شوند. این تفنگ­ها با هر بار سیلندر کامل پر شده، می­توانند ۲۰ الی ۳۰۰ ساچمه شلیک کنند. سیلندر تفنگ­ها به وسیله تلمبه مخصوص یا کپسول هوا شارژ می­گردد. این تفنگ­ها نسبت به تفنگ­های فنرپیستون و نیتروپیستون قدرت، سرعت و دقت بسیار بالاتری داشته و چون فاقد آلات متحرکه هستند، ضربه یا به اصطلاح لگد ندارند. طول عمر این نوع تفنگ­ها به دلیل استهلاک بسیار کم، بالاست.

4- تفنگ­های گازی:

تغذیه این نوع تفنگ­ها توسط یک یا چند کپسول CO2 انجام می­شود و نسبت به تفنگ­های بادی دیگر قدرت کمتری دارند. معمولاً استفاده از این تفنگ­ها به منظور تمرینات تیراندازی در فواصل نزدیک و تفریح انجام می­شود. کپسول­های گاز CO2 پس از مصرف قابل استفاده نمی­باشند. معمولاً این مکانیزم بیشتر در تپانچه­ها مورد استفاده قرار می­گیرد.

انواع مکانیزم مسلح شدن تفنگ بادی

تفنگ­های بادی با توجه به مدل، دارای مکانیزم مسلح شدن متفاوتی هستند:

کمرشکن:
این مکانیزم با پایین دادن لوله سلاح، انتقال فشار به پیستون و عقب رفتن آن به دنبال جمع شدن فنر تا مرز قفل شدن گیره انتهای پیستون به گیره ماشه رخ می­دهد. سپس چکاندن ماشه موجب آزاد شدن پیستون شده و در نهایت شلیک انجام می­شود.

اهرمی:
مکانیزم اهرمی تقریباً به مکانیزم کمرشکن شباهت دارد. تفاوت آن­ها در این است که در مدل اهرمی لوله ثابت است و کار مسلح کردن تفنگ بر عهده اهرم زیر لوله می­باشد.

گلنگدن اتوماتیک و نیم اتوماتیک:
سیستم گلنگدن در این نوع سلاح‌ها دقیقاً مانند سلاح جنگی عمل کرده و مسلح شدن مجدد سلاح توسط فشار مستقیم یا غیرمستقیم گاز CO2 و یا هوای فشرده صورت می­گیرد. این مکانیزم در ایرسافت­ها یا نمونه مشابه سلاح جنگی در فیلم‌ها، بازی‌ها و تمرین­های نظامی استفاده می­شود. یکی از اصلی‌ترین سازندگان سلاح‌های شبیه به نوع جنگی برای مصارف مختلف، شرکت والتر است.

گلنگدن دستی غیر اتوماتیک:
این مکانیزم مثل مکانیزم گلنگدن در سلاح‌های شکاری (مانند برنو) عمل می‌کند و با هر بار عقب کشیدن و جلو دادن گلنگدن یک تیر به داخل لوله می‌آید و ساچمه با چکاندن ماشه و آزاد شدن هوای فشرده یا گاز CO2 شلیک می‌شود. در اکثر سلاح‌هایی که این مکانیزم را دارند، از خشاب مدور ۶ تا ۱۲ فشنگی (مانند خشاب رولور) استفاده می‌شود. این مکانیزم بیشتر در سلاح‌های پی سی پی شکاری جهت القای بیشتر حس شکار با تفنگ شکاری گرم باروتی کاربرد دارد.

انواع کالیبرها

1- کالیبر 4.5:

بیشتر به منظور هدف­زنی و تفریح مورد استفاده قرار می­گیرد، در مواقعی بهترین کالیبر جهت شکار است؛ مثلاً کالیبر 4.5 برای شکارچیان حرفه­ای که دوربین حرفه­ای و اسلحه خوبی دارند، ایده­آل است، به شرطی که ساچمه به نقاط حساس شکار برخورد نماید. زیرا ساچمه­های کالیبر 4.5 دارای سرعت بیشتر و نفوذ بالاتری هستند ولی نسبت به دیگر کالیبرها انرژی کمتری دارند. نفوذ بیشتر کالیبر 4.5 به نقاط حساس موجب می­شود که حیوان از پا دربیاید. این کالیبر بهترین گزینه برای شکار خرگوش و سنجاب است.

2- کالیبر 5.5:

کالیبر 5.5 بیشتر برای شکار استفاده می­شود و دارای سرعت و نفوذ کم­تری نسبت به کالیبر 4.5 است، ولی قدرت و انرژی آن نسبت به کالیبر 4.5 بیشتر است. قدرت و انرژی بیشتر موجب می­­شود تا بیشترین ضربه و آسیب به حیوان وارد گردد. کالیبر 5.5 مناسب شکار کبک، تیهو، گراز و سمور می­باشد.

3- کالیبر6.35:

کالیبر 6.35 بهترین نوع ساچمه برای شکار بوده، اما نسبت به دو کالیبر قبلی سرعت و نفوذ کمتری دارد. همچنین دارای قدرت و ضربه زیادی است و بیشترین آسیب را به حیوان وارد می­نماید و اگر حیوان را فریز نکند (مردن آنی)، به خاطر زخم شدید با گذشت مدت کوتاهی موجب از پا درآمدن حیوان می­شود. این کالیبر خطرناک بوده و باید برای استفاده از آن مجوز گرفت.

توان

معمولاً در معرفی این پارامتر اشتباه می­شود. اغلب سازندگان تفنگ­های بادی برای سرعت ساچمه در تفنگ­هایشان، عددهای بالایی اعلام می­کنند. ولی آنچه که به آن اشاره نمی­کنند، این است:

شلیک ساچمه­ای با سرعت 320 متر بر ثانیه، ناپایداری آن و از دست دادن سریع دقت و سرعت را به همراه دارد. وزن ساچمه­های استفاده شده در تست سرعت ساچمه در کارخانه، از ساچمه­هایی که در بازار موجودند، بسیار کمتر است. ممکن است تفنگ مورد استفاده برای تست تقویت شده باشد؛ در نتیجه با کاهش دقت، سرعت شلیک ساچمه افزایش می­یابد. سرعت اعلام شده سرعتی است که فقط در تست چند نمونه به آن رسیده­اند. این سرعت لزوماً سرعت متوسط تمامی تفنگ­های تولید شده در آن کارخانه نمی­باشد.

در واقع انرژی (اندازه حرکت) ساچمه، مهم­ترین پارامتر بوده که حاصل ضرب سرعت در وزن آن است. این پارامتر میزان قدرت نفوذ و تخریب جسم پرتاب شده را بیان می­کند؛ از آن در بسیاری از کشورها به منظور اندازه­گیری توان تفنگ بادی استفاده می­گردد و اینکه آیا سلاح مزبور به جواز حمل نیاز دارد یا نه، بر اساس آن مشخص می­شود (مثلاً در بریتانیا، تفنگ­های بادی با توان بیش از 12 FPE به جواز نیاز دارند).

برای مقایسه ساچمه­ها با وزن­های مختلف، انرژی پارامتری مفید است و به میزان کشندگی ساچمه بستگی دارد. در تفنگ­های بادی مختلف میزان انرژی ساچمه از 5FPE تا 40FPE متغیر است. میزان اتلاف انرژی ساچمه در مسیر از دیدگاه شکار جوانمردانه، انسانی و کنترل آفت دارای اهمیت می­باشد.

انرژی اولیه ساچمه (در زمان ترک لوله تفنگ) توسط نیروی بازدارنده آیرودینامیکی هوا (Aerodynamic drag) کاهش می­یابد.

پارامتر ضریب بالستیک بیانگر میزان سرعت از دست دادن انرژی ساچمه طی مسیر خود در هواست؛ این پارامتر در تیراندازی به هدف­های دورتر از 25 متر حائز اهمیت است.

طراحی قنداق

طراحی قنداق تفنگ بادی (دسته تپانچه بادی) روی عملکرد آن تأثیر می­گذارد؛ زیرا یک قنداق خوب به خوبی با تیرانداز جور شده و هنگام تیراندازی به هدف به تعادل او کمک می­کند. قنداق­های بهتر پرداخت و رنگ با دوامی داشته و با توجه به فاکتورهای آناتومیکی انسان، در شکل­های ارگونومیکی پیچیده­ای تراشیده می­شوند. قنداق تفنگ­های بادی که مخصوص مسابقات هستند، به منظور تنظیم ابعاد آن برای تیراندازهای مختلف، قسمت­های مکانیکی قابل تنظیمی دارند. استفاده از چوب­های مختلف در ساخت قنداق، غیر از پارامتر وزن بیشتر به ظاهر آن مربوط می­شود.

ماشه

یک قطعه اساسی در تفنگ بادی، ماشه نام دارد. تیراندازی با ماشه خوب در تفنگ بادی تجربه متفاوت از تیراندازی با ماشه اسلحه گلوله­زن را فراهم می­کند. زیرا در تفنگ بادی ماشه در دو مرحله­ چکانده می­شود و معمولاً به نیروی چکاندن کمتری نیاز دارد. تیراندازان مسابقه­ای برای داشتن کمترین تأثیر در هدف­گیری، نیروی چکاندن بسیار کم را ترجیح می­دهند؛ اما شکارچیان تمایل به نیروی چکاندن ماشه بیشتری دارند. میزان این نیرو توسط پولیش کردن قطعات داخلی ماشه و نیز پیچاندن پیچ مخصوص زیر آن، قابل تنظیم است.

انواع ساچمه­ها

1- ساچمه­های سرتخت :(WEDCUTTER PELLETS)

از آن به منظور هدف­زنی و گروپ­گیری استفاده می­شود. به دلیل داشتن سر تخت، دارای بالانس پروازی خوب و در نتیجه دقت خوبی هستند. ولی به خاطر نفوذ و سرعت کمی که دارند، استفاده از آن­ها برای شکار توصیه نمی­گردد.

2- ساچمه­های نوک تیز (:(Point Pellet

این ساچمه­ها با داشتن نفوذپذیری زیاد، آسیب بیشتری به بدن حیوان وارد می­کنند؛ به خاطر دقت کم در اسلحه­هایی با قدرت متوسط کارایی خوبی دارند اما برای اسلحه­های قدرتمند و مگنوم به دلیل مسیر انحرافی بیشتر توصیه نمی­گردد.

3- ساچمه­های نوک توخالی یا گود (:(Hollow Point Pellet

برای شکار جانوران، حیوانات موذی و در کل آفت­ها از این نوع ساچمه­ استفاده می­شود. زیرا این ساچمه­ها پس از اینکه با حیوان برخورد می­کنند، در بدن آن منبسط شده (نوک ساچمه باز می­شود یعنی از داخل گودی بیرون می­آید) و موجب ایجاد زخم عمیق و شدیدی می­شوند، اما بیشتر حیوانات را در جا فریز نمی­کنند و مدتی طول می­کشد تا حیوان از پا دربیاید. همان­طور که گفته شد، این ساچمه برای شکار آنی نبوده و جهت کنترل آفت مورد استفاده قرار می­گیرد، دارای دقت و سرعت کمی است، ولی انرژی و آسیب آن زیاد بوده و بیشتر برای خزندگان و حیوانات موذی استفاده می­گردد.

4- ساچمه­های نوک گرد و گنبدی یا مگنوم :(Magnum Pellet)

بیشترین استفاده در شکار از این ساچمه­ها می­باشد و به دلیل داشتن نوک گنبدی و بالستیک بالا دارای دقت و برد زیادی هستند. همچنین این ساچمه­ها نفوذپذیری بالایی دارند و برای شکار ایده­آل­اند. سرعت ساچمه­های نوک گنبدی یا مگنوم زیاد است، ولی در صورت عدم برخورد به نقاط حساس شکار، آسیب کمی وارد می­کند.

5- ساچمه­های غیرسربی :(PBA)

این ساچمه­ها از نوع ساچمه­های پرفورمنس (High Performance) یا بیشترین کارایی می­باشند. بیشتر این ساچمه­ها از جنس سرب نبوده و آلیاژی هستند. به همین دلیل نسبت به ساچمه­های سربی دارای مقاومت و استحکام بیشتری می­باشند. این ساچمه­ها انواع مختلف با کارایی مخصوص به خود را دارند؛ مثلاً بعضی سرعت بیشتر و بعضی دیگر نفوذ بالا دارند.

شرکت سازنده

شرکت های مختلفی در زمینه تولید و عرضه تفنگ بادی، فعال هستند. دیانا، هاتسان، گامو، کرال، کمتا، والتر، نوریکا، برونینگ، کراسمن، وایرخ و … از مشهورترین برند های این زمینه هستند. محصولات این برند ها، از کیفیت مطلوبی برخوردارند و هم اکنون در بازار به به وفور یافت می شوند.

قیمت

عوامل مختلفی نظیر مکانیزم شلیک، مکانیزم مسلح شدن، کالیبر، توان، جنس بدنه، شرکت سازنده و… در تعیین قیمت تفنگ بادی موثرند. شرکت های سازنده این محصولات، آن ها را با قیمت های گوناگونی به بازار عرضه کرده اند و به طور کلی قیمت این محصولات بین 200 هزار تومان تا 5 میلیون تومان است.

با توجه به تنوع قیمت وسیع تفنگ های بادی، یکی از مهم ترین نکاتی که در خرید این تفنگ ها لازم است به آن توجه داشته باشید، تعیین میزان بودجه است که به شما کمک می کند تا از میان محصولات متنوع موجود در بازار، سریع تر محصول مناسب خود را انتخاب کنید.

منبع :  https://emalls.ir

 

برچسب ها :

نظرات شما

X